Skaisti zobi saulainam smaidam

Pavasaris ir laiks, kad visi vairāk vai mazāk sākam rūpēties par savu ārieni – tiek mainītas frizūras, matu krāsa, cīnāmies ar celulītu, lieko svaru, mēģinām iegūt pirmo pavasara iedegumu. Taču reizēm aizmirstam par kādu tikpat svarīgu lietu – zobiem, jo neapšaubāmi arī tie liecina par cilvēku. Par to ir pārliecināta arī zobārste Inese Priedniece. Tieši tādēļ, lai saprastu, kas ir sievietes skaistums, viņa iestājusies LU Medicīnas fakultātes kosmetoloģijas nodaļā un apmeklējusi arī Filipa Kirkorova zobārstniecības klīniku Krievijā, kurā viesojās franču plastikas ķirurgs, Rotschild klīnikas profesors Mimuns, kurš uzskata – sievietes seja, stils ir viens kopums, un bez stomatologa palīdzības neiztikt.

Aizmirstot smaidīt, novecojam.

I. Priedniece atzīst: Daudzas problēmas sākas ar zobiem. Piemēram, izraujot dzerokli, iekrīt vaigs, jo atrofējas muskulis, līdz ar to rodas vairāk grumbu. Tāpat, ja nav visu zobu, atrofējas košanas muskuļi un iekrīt deniņi. Manuprāt, dāmām, kuras grib taisīt sejas liftingu, vispirms vajadzētu ielikt zobu protēzes. Tāpat mēdz gadīties, ka skaistai sievietei zobi ir apdrupuši, nodzeltējuši, bet reizēm kāda zoba vispār nav, piemēram, priekšzoba.

I. Priedniece stāsta, ka agrāk zobus ārstēja ar instrumentiem un materiāliem, kādi bija pieejami. Tagad tehnoloģijas attīstās tik strauji, ka var apmierināt viskaprīzākās pacientes. Protams daudzus no stomatologa apmeklēšanas attur dizegan kodīgās cenas, taču I. Priedniece piebilst: Tad jau der parēķināt, cik naudas sieviete izdod par kosmētiku un parfimēriju. Diemžēl mums – pie bezmaksas medicīnas pieradušajiem – pašreizējās pakalpojumu cenas šķiet augstas, tāpēc bieži vien cilvēki svārstās: ielikt jaunus zobus, remontēt vannas istabu vai tomēr doties slēpot uz kalniem. Skaidrs – cilvēkiem priotirātes ir dažādas.

Taču līdz ar pavasara iestāšanos mums atkal gribēsies smaidīt, tāpēc zobus vajadzētu savest kārtībā. Turklāt ārejais izskats nereti ietekmē arī karjeru, tāpēc ir svarīgi, lai skaistas būtu ne tikai lūpas, deguns, acis, bet arī zobi, jo smaids ir durvis uz cilvēka dvēseli. Aizmirstot smaidīt, mēs vienkārši novecojam.

Pērlītes un plāksnītes.

Visbiežāk cilvēkam galvassāpes sagādā priekšzobi – neglīta vai atšķirīga plombe, viens zobs tumšāks par otru, nepareiza forma. Agrāk šādas problēmas varēja novērst uzliekot kronīti, nu jaunākās tehnoloģijas ļauj neglītu zobu izlabot ar keramikas plāksnīti – venīru (līdzīgi kā nagam pielīmē mākslīgo nagu). Tehnoloģija ir vienkārša: zoba priekšējo virsu mazliet noslīpē, padarot plānāku un īsāku, tad uzlīmē keramikas plāksnīti. Plāksnītes ir ļoti skaistas, taču arī dārgas.

Ja zobs bojāts vairāk, tam var uzlikt keramikas kronīti. Agrāk varēja izveidot vai nu baltu, vai dzeltenīgi, taču nu ir iespēja to izgatavot vajadzīgajā tonī, ja grib – pat mazliet caurspīdīgu, ar plankumiņiem u. tml., lai tas neatšķirtos no pārējiem zobiem.

Ja zobiem ir nepareiza forma un bērnībā neviens par to nav parūpējies, šo defektu var novērst, zobus regulējot.

Cilvēkiem vairs nepatīk sudraba plombas – daudziem tās šķiet neestētiskas. Var diskutēt par to – vai šīs plombas kaitē veselībai, vai nē, taču ja cilvēkam nepatīk – tās var aizstāt ar keramikas plombām – tā sauktajām ielejām, kuras izgatavo zobu tehniskā laboratorija, atjaunojot zobu formu ar pauguriem un bedrītēm. Tas ir svarīgi, ja zobi ir nodiluši. Ja zobi ir ļoti nodiluši, mākslīgi jāpaceļ viss sakodiens, lai paceltu zobu paugurus un atjaunotu to funkciju – sagremot barību.

Ja visi zobi ir veseli un balti, ar tiem nav problēmu, tiek piedāvāts zobus izrotāt ar zobu rotu, kas ir kā kvalitāte jūsu smaidam. Ja rota apnīk – to noņem un zobu nopulē.

I. Priedniece piebilst, ka viņas klīnikā pacientiem piedāvā zobu labošanu, profilaksi, zobu higiēnu, ķirurģiju, protezēšanu, zobu regulēšanu. Īpaša vērība tiek veltīta tieši estētiskajai (kosmētiskajai) zobārstniecībai.

Una Griškeviča.

Leave a reply